30May 2014

39

Traverten fayansın yüzeyinin belli başlı aşındırıcılarla yarı mat hale getirilmesine Honlama denir. İyi bir honlama uygulamasının sonucunda mermer ışığı yansıtmayacak kadar mat, kaba bir görüntüye sahip olmayacak kadar da parlak hale getirilir.

Cilalama uygulamasında ise traverten belli aşındırıcılar kullanılarak oldukça parlak bir hale getirilir. Bir diğer uygulama olan fırçalama ( Patinato ) ile travertene belirli aşındırıcı fırçalar kullanılarak eskitilmiş bir görüntü kazandırılır.

Kenar kırma işleminde ise traverten fayansın kenarları mekanik işlemler sayesinde hafifçe kırılarak antik, eskitilmiş bir doku kazandırılır. Fırçalama işlemi ile iyi bir ikili oluşturur.

Eskitme – Tamburlama işleminde de traverten ürünlerin çağlar boyunca maruz kalacağı erozyon ve eskimiş görünüm mekanik yollar ile kazandırılır.

Travertenin bünyesinde doğal olarak bulunan boşlukların veya gözeneklerin özel çimento veya kimyasal maddeler ile doldurulmasına Dolgu denir.

Travertenin tabakalarına parelel olarak yapılan kesime Cross veya Amerikan kesimi denir. Bu tip kesim daha az hareketle ve durağan bir doku görünümü verir. Su yolları görünmez.

Travertenin tabakalarına dik olarak yapılan kesime Vein kesim denir. Travertenin tüm doğal güzelliği ve çizgisel yapısallığı göz ününe serilir.

Kristalize mineraller ve kireçtaşından oluşan traverten eski çağlardan günümüze yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Dokusu ve renleri ile her odaya klasik bir güzellik katar. Ivory ClassicGolden Sienna ve Walnut Dark projelerinize seramik fayans ve ağaç kaplamadan daha çok fonksiyonellik ve zerafet katar. Ivory Classic traverten evinizi kaplamak için en iyi seçimlerden birisi olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir